Velký kříž označuje Stalinovy čistky

Pamětní kříž desítkám tisíc Stalinových obětí

Veliký kříž, který má připomínat oběti Stalinových čistek v 30. letech 20. století, byl slavnostně vztyčen poblíž Moskvy

Dřevěný kříž, 12,5 metrů vysoký a 7,6 metrů široký, byl postaven v Butově, místě bývalého popraviště. Nejméně 20 000 lidí zde povraždila Stalinova tajná policie, NKVD. První vraždy se odehrály přesně před 70 lety. Obřadu jižně od hlavního města se zúčastnily stovky lidí.

Sedmdesáté výročí začátku Stalinových čistek oponentů jeho režimu si připomínali po celém Rusku. Tyto jen poměrné malé připomínkové obřady neorganizovaly úřady, nýbrž skupiny věřících nebo ochránců lidských práv.

Reportér BBC James Rodgers v Butově říká, že popraviště předtím sloužilo jako střelnice. Že by se po 8. srpnu 1937 měl změnit jeho název, to se nezdálo nutné, dodává. Julia Ščerbakova – nyní sedmdesátnice – si přála vysvětlit svůj osobní vazbu k Stalinově teroru:

Pamětní tabule

„Je to strašné vzpomínat. Vybavuji si lidi zatýkání lidí v našem malé domě – lidí, kteří žili pod námi a nad námi,“ řekla BBC. „Bylo mi sedm, když odvedli našeho souseda – kněze. Zmizel bez jediné stopy a každý se bál i jen zmínit jeho jméno.“

Kříž ze sibiřské borovice byl vztyčen jako ústřední prvek nového památníku Stalinových obětí v Butově. Mezi tamějšími oběťmi popravenými v letech 1937 a 1938 bylo i asi 1000 kněží, mnichů a řádových sester. Nikdo přesně neví, kolik zavražděných je zde pohřbeno. Sám kříž byl vytvořen v Solovetském monastýru v severním Rusku. Tento klášter byl sovětskými orgány ve 20. letech přeměněn v neblaze proslulý vězeňský tábor. Kříž putoval na člunu a částí své cesty sledoval bělomořský kanál, stalinistické stavební dílo, jež si vyžádalo životy tisíců odsouzených.

Sedmdesát let po takzvané „velké čistce“ zbývá už jen několik tisíc přeživších. Ochránci lidských práv říkají, že tito přeživší nebyli nikdy řádně odškodněni, a většina z nich přežívá o malé státní penzi.


Čistky Josefa Stalina
Zorganizovány Stalinem ve 30. letech s cílem upevnit jeho moc.
5. srpna 1937 – příkazem N00447 nařízeno hromadné popravování „antisovětských elementů“.
Zaměřeny na oponenty v komunistické straně, ale také v armádě, inteligenci a mezi vesničany.
Do roku 1938 NKVD popravila stovky tisíc lidí.
Miliony lidí byly uvězněny a poslány do pracovních táborů.
Masové popravy skončily v listopadu 1938, ale zatýkání a věznění pokračovalo do Stalinovy smrti v roce 1953.

Mateřské stránky: Paběrky z HvB.

Valid HTML 4.01 Strict